Osobowość a finanse?
No właśnie…
Czy nasza osobowość ma jakikolwiek wpływ na naszą sytuację finansową? Jeśli tak, to czy jest to wpływ bezpośredni czy raczej pośredni? Czy poszczególne cechy charakteru mogą nam pomóc czy może przeszkodzić w tworzeniu naszego dochodu?
Jestem przekonany, że mają one wpływ na finansowy aspekt naszego życia. Zarówno w kontekście zarabiania jak i gospodarowania posiadanymi środkami. Nie chcę, żebyś doszedł do wniosku, że osobowość determinuje nasze osiągnięcia. Ona jedynie nam pomaga lub przeszkadza.
Pozwól, że skupię się tym razem na kilku „przeszkadzaczach”. Kilku konsekwencjach wynikających z nieświadomości tego kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Są to moje subiektywne spostrzeżenia i oczywiście wcale nie musisz się z nimi zgadzać. Tym bardziej, że o konsekwencjach nieświadomości kilka słów już wcześniej padło.
Mała ilość klientów.
Jeśli zajmujesz się jakąkolwiek formą handlu to wiesz, że ludzie niechętnie zostawiają swoje pieniądze u ludzi których nie lubią. Ta zasada ma zastosowanie w każdej branży. Możesz być wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, a i tak potencjalny klient jeśli będzie miał wybór czy skorzystać z usług kogoś, kto swoim zachowaniem wzbudza jego sympatię lub kogoś, kto jest mu w najlepszym przypadku obojętny, to wybierze usługi tego pierwszego.
Gdzie wolisz kupować bułki czy warzywa, w sklepie gdzie za ladą jest naburmuszona sprzedawczyni czy w sklepie gdzie wchodząc czujesz się mile widzianym gościem?
Ja wolę w tym drugim sklepie i zdecydowana większość ludzi też.
Ta zasada ma odniesienie nie tylko do handlu. Ona działa w kazdej branży i w każdej dziedzinie życia.
Dużo pracy – małe postępy.
Załóżmy jednak, że pracujesz w jakiejś firmie i zostało ci powierzone do wykonania zadanie, które nie jest zgodne z Twoimi predyspozycjami osobowościowymi. Jeśli jesteś ambitny, poradzisz sobie z nim. Praca którą będziesz jednak musiał włożyć w wykonanie zadania będzie o wiele większa niż w przypadku innej osoby, której cechy osobowości ułatwią wykonanie zadania.
Przykładem może być zlecenie pefekcyjnemu melancholikowi kontaktów z klientami.
To jest dla niego koszmar! Tyle energii ile on zużyje na mentalne nastawienie się do pracy, mogłoby prawdopodobnie wystarczyć na oświetlenie średniego miasta przez rok! On tak będzie bał się odrzucenia i krytyki, że takie zadanie będzie dla niego bardzo męczące.
Co mu da świadomość istnienia różnych typów osobowości?
W tym momencie znajomość typów osobowości i świadomość własnego typu będzie dla niego orężem, narzędziem dzięki któremu polepszy swoją efektywność i opanuje emocje. Jego analityczny umysł szybko będzie potrafi wykorzystać w rozmowie poznane zasady. Gdy zidentyfikuje z kim ma do czynienia będzie potrafił się do niego dostosować i zacznie mówić językiem zrozumiałym nie tylko dla melancholika. Wkrótce jego słabości przemienią się w jego mocne strony i w przyszłości takie zachowanie stanie się dla niego naturalnym.
Typ osobowości a własna firma.
Cóż bardziej może ograniczać rozwój firmy niż przeświadczenie jej właściciela o własnej nieomylności i zlecanie zadań do wykonania ludziom nie na podstawie ich predyspozycji (niekoniecznie kwalifikacji), a na podstawie własnego widzi mi się?
Wiedząc kto z pracowników czy współpracowników prezentuje określony typ osobowości możemy tak przydzielić zadania do wykonania, żeby były zrobione właściwie i szybko. Dwa kluczowe słowa. Dobrze i szybko. Wynika z tego jedno: zespół pracuje wydajniej bo każdy robi to w czym jest dobry.
Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy?
Ty i tylko Ty. ty jesteś szefem i twoją odpowiedzialnością jest nauczyć się tego, co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania Twojego zespołu.
Osobowość a etat.
Z drugiej strony, z punktu widzenia pracownika wiedza o osobowowościach pomaga w polepszeniu swojej pozycji w firmie. Wiedząc jak z kim postępować stajemy się dla naszych współpracowników atrakcyjni a dla szefa wartościowi. Uzyskanie takiej pozycji o wiele bardziej może przyczynić się do naszego awansu i polepszenia sytuacji finansowej niż samo tylko zaangażowanie w pracę.
Patrząc na najlepiej opłacane zawody dochodzimy do jednego wniosku: najcenniejszymi umiejętnościami jakie liczą się na rynku pracy dzisiaj są umiejętności współpracy z innymi. Żeby tą umiejętność posiąść potrzebna jest znajomość ludzkiej osobowości. Wtedy możemy wywierać wpływ na innych, sprawiać żeby inni robili to, czego oczekujemy od nich bez posuwania się do manipulacji.
Jedyną metodą na sprawienie, żeby ktoś zrobił coś co chcesz,żeby zrobił jest sprawienie, żeby on chciał to zrobić. Osiągnąć to można przez umiejętne ukazanie mu takich aspektów danego zadania, które będą go motywowały do działania, bo będą zgodne z jego wartościami. Zgodne z jego temperamentem. Żeby to osiągnąć to Ty musisz wiedzieć co będzie zgodne z jego osobowością.
Jak widzisz jest to zaledwie kilka punktów. Każdy z nich jednak dowodzi niezbicie, że znajomość charakterystycznych cech poszczególnych osobowości, a w konsekwencji działania w oparciu o posiadaną wiedzę przekładają się na naszą sytuację finansową. Oczywiście nie bezpośrednio ale raczej pośrednio. Niemniej brak świadomości istnienia czegoś takiego jak różne typy osobowości może nam przynieść więcej szkody niż pożytku.
Ostatnio komentowane