Twój dominujący typ osobowości.
Każdy z nas ma jeden dominujący typ osobowości. Czasami są dwa lub trzy równorzędne, ale najczęściej jest to jeden.
Jeśli w poprzednich akapitach potrafiłeś zidentyfikować, czy jesteś osobowością otwartą czy zamkniętą, a potem czy jesteś nastawiony na wykonywanie zadań czy na budowanie relacji z ludźmi, to teraz bez problemów będziesz potrafił zidentyfikować swój dominujący typ.
Choleryk– osobowość otwarta nastawiona na realizację zadań.
Sangwinik– osobowość otwarta nastawiona na relacje z ludźmi.
Melancholik– osobowość zamknięta nastawiona na realizację zadań.
Flegmatyk– osobowość zamknięta nastawiona na budowanie relacji.
Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo poszczególnym typom.
Choleryk:
Jeśli jesteś cholerykiem, to prawdopodobnie wiesz już o tym od dawna. Starasz się przewodzić zawsze i wszędzie. Jesteś bardzo dynamiczną osobą i szybko podejmujesz decyzje. Często zaczynasz coś robić pod wpływem chwili. Gorzej wygląda sprawa zaplanowania działania ale to cię raczej nie zniechęca. Nie musisz wiedzić JAK coś zrobić, dla Ciebie ważne jest CO zrobić. Metoda zawsze się znajdzie.
Sangwinik:
Jesteś gwiazdą! Musisz błyszczeć w każdym otoczeniu. Dla Ciebie ludzie to Twoje życie. Czujesz się bardzo nieszczęśliwy gdy jesteś pozbawiony możliwości komunikowania się z innymi. W swoim profilu na portalach społecznościowych masz setki jeśli nie tysiące znajomych. Gdziekolwiek się pojawiasz tam od razu zaprzyjaźniasz się z nowymi ludźmi. Potrafisz mówić godzinami i jeśli tylko wchodzisz na imprezę od razu chcesz być duszą towarzystwa. To jest silniejsze od Ciebie…
Melancholik:
Jesteś bardzo głęboką osobowością. Twoje uczucia i emocje są jednak tak głęboko schowane, że z zewnątrz inni mogą postrzegać cię jako osobę wyrachowaną.
Twoja zdolność do głębokiej analizy każdej sytuacji powoduje,że w większości przypadków masz rację, rzadko się mylisz. Potrafisz dostrzec aspekty danej sytuacji na długo przed tym jak ktoś inny zwróci na nie uwagę. Tak dokładnie planujesz każde działanie, wgryzasz się w każdy szczegół, że często nie starcza ci czasu na samo działanie…
Flegmatyk:
Jesteś urodzonym dyplomatą. Chcesz, żeby wszyscy Cię lubili, więc potrafisz zrobić coś dla kogoś nawet jeśli nie będziesz mieć z tego żadnej innej korzyści niż dowód sympatii. Jesteś wrażliwym i raczej zamkniętym człowiekiem. To jednak nie przeszkadza Ci mieć wielu przyjaciół bo najzwyczajniej w świecie jesteś bardzo lubiany. Ludzie chętnie z Tobą przebywają bo wnosisz w ich życie spokój i harmonię. Spokój to Twoje kluczowe słowo. Lubisz gdy wszystko jest takie jak zawsze. To czego boisz się najbardziej to zmiana. Czujesz się bardzo nieszczęśliwy gdy musisz zrobić coś co jest dla Ciebie nowe i nieznane. Dlatego masz skłonność do odkładania na jutro, a jutro znowu na jutro…
To bardzo ogólna charakterystyka, niemniej wystarczająca do tego, żeby utożsamić się z jednym z czterech typów osobowości. Tym dominującym. Jasne, że każdy z nas jest zlepkiem kilku. Zazwyczaj jednak jeden dominuje, a ten drugi ujawnia się w sytuacjach odbiegających od normy. Np. w stresie.
Ja tak mam. Normalnie jestem bardzo melancholiczny ale w sytuacjach kryzysowych wyłazi ze mnie choleryk, co oczywiście nie zawsze jest dobre. Często jednak właśnie dzięki temu udaje mi się przejść przez zawirowania obronną ręką. Podobnie jest z Tobą. Na co dzień, gdy wszystko idzie gładko, idziesz po najmniejszej linii oporu i prezentujesz się jako powiedzmy sangwinik. Uroczy i towarzyski. W chwilach zagrożenia, w sytuacji, gdy włącza się mechanizm walki lub ucieczki, może dojść do głosu drugi typ osobowości. W przypadku sangwinika tym drugim jest najczęściej choleryk lub flegmatyk.
Znam dwie osoby, które na co dzień zachowują się jak sangwinicy, bardzo są do siebie podobni. Jednak w chwilach zagrożenia jedna z nich zamienia się w choleryka i dąży do walki, a druga zamienia się we flegmatyka – budzi się w nim świetny dyplomata i negocjator.
Nie wiem jak jest u Ciebie. Myślę, że żeby dokładniej wgryźć się w temat osobowości powinieneś przeczytać jakąś książkę traktującą o tym zagadnieniu. Ja uwielbiam osobiście książki Roberta Rohma (np. Pozytywne Profile Osobowości) oraz Florence Littauer (np. Osobowość Plus).
Przez ostatnich kilka lat przeczytałem je wielokrotnie i dopiero dzięki temu oraz dzięki obserwacjom poczynionym na żywym organiźmie, udało mi się załatwić kilka spraw ze sobą samym. Poczynić kilka spostrzeżeń i wyciągnąć parę wniosków.
Ostatnio komentowane